Akcja „Jabłko lub Cytryna. Generalnie zwolnij”

„U kierowcy kwaśna mina, za złą jazdę jest cytryna” – tak skandowały dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczestnicy akcji Komendy Miejskiej Policji w Słupsku oraz Straży Gminnej w Ustce., która odbyła się 09 października 2017 r. w Objeździe.

Razem z funkcjonariuszami dzieci kontrolowały samochody. Mundurowi sprawdzali wymagane wyposażenie pojazdów, dokumenty oraz przestrzeganie innych przepisów takich jak np. korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Ci kierowcy, którzy nie mieli nic na sumieniu dostawali od dzieci jabłko. Kierowcy, którzy złamali przepisy mieli możliwość wyboru: ukaranie mandatem lub zjedzenie plasterka kwaśnej cytryny. Każdy z nich wybierał cytrynę.

Ideą akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu na drogach w terenie zabudowanym, poprzez bezpośrednie i oryginalne uświadomienie kierowcom niebezpieczeństwa na jakie narażają innych uczestników ruchu drogowego poprzez zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym, zwiększając w ten sposób ryzyko wypadku zwłaszcza z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, jakimi są piesi i rowerzyści, ale również nieprzestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego, czy jazda niesprawnym pojazdem.

Akcja umożliwia osobisty kontakt kierowcy z dzieckiem – potencjalnym poszkodowanym, porusza problem prędkości jazdy bezpośrednio i praktycznie. Dzięki tej akcji dzieci, nauczyciele i policja mogą pomóc w zmniejszeniu problemu, jaki stanowi nadmierna prędkość, a dzieci od najmłodszych lat uczą się nie tylko poruszania się po drodze pieszo, ale i zwracają uwagę na to jak powinien zachowywać się kierowca oraz pasażer samochodu.

Niestety, cytryny znikały w niepokojącym tempie. Mamy jednak nadzieję, że ta niecodzienna forma upomnienia wpłynie pozytywnie na postawę i zdrowy rozsądek obdarowanych cytrynami kierowców.

Każdy z nas chce czuć się bezpieczny na drodze!!! Niechronieni karoserią, poduszkami powietrznymi, kaskiem piesi i rowerzyści są jednymi z najbardziej narażonych na utratę zdrowia lub życia uczestnikami ruchu drogowego. Tym bardziej cieszyło wszystkich każde wręczone jabłko – symbol ufności, bezpieczeństwa i podziękowania.

Na szczęście byli też tacy kierowcy, którzy na nie zasłużyli.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w kontrolach drogowych i były bardzo zadowolone mogąc przyglądać jak pracują policjanci. Tego dnia była to zabawa zarówno dla uczniów jak i kierowców, ale można być pewnym, że przeprowadzona akcja przyniesie w przyszłości owoce w postaci zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Dodano 12.10.2017