Dzień Tolerancji i Integracji Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia 2019 r. Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Tolerancji i Integracji Osób Niepełnosprawnych.

Uczniowie naszej szkoły już kilka dni wcześniej mogli obejrzeć gazetkę tematyczną przedstawiającą sylwetki artystów, sportowców oraz innych osób sukcesu dotkniętych niepełnosprawnością. Członkowie SU postarali się, by dzieci i młodzież na każdym poziomie  zapoznali się z problematyką Dnia Tolerancji. Dla najmłodszych klas przygotowano specjalne zajęcia, podczas których dzieci wysłuchały bajeczki terapeutycznej o niepełnosprawnym ptaszku. Następnie odpowiadały na pytania dotyczące jej treści oraz tworzyły własne wypowiedzi dotyczące tego, czym jest sprawność i niepełnosprawność. Maluchy, poprzez różne zabawy i symulacje, miały okazję poznać i zrozumieć, jak wygląda świat widziany oczami ludzi dotkniętych niepełnosprawnością.

Dla klas starszych przygotowano pogadankę o sprawności, niepełnosprawności, ciekawostki o talentach osób niepełnosprawnych. Uczniowie wypowiadali się na temat znanych im osób i rodzajów niepełnosprawności. Przygotowano dla nich konkurencje podobne do tych, z którymi musieli się zmierzyć młodsi uczniowie. Między innymi musieli porozumiewać się bez użycia słów, zawiązać buty jedną ręką, odkręcić wodę bez użycia kciuków, namalować rysunki z zasłoniętymi oczami, rozpoznać przedmiot trzymany w ręku w rękawiczkach i bez patrzenia, przejść przez różnego typu przeszkody z zawiązanymi oczami. Każdy uczestnik poszczególnych konkurencji krótko podsumowywał swoje odczucia, których doświadczył podczas wykonywania zadania.
Mamy nadzieję, że doświadczenia, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły na długo zapadną im w pamięć i pomogą w zrozumieniu sytuacji osób niepełnosprawnych, z którymi mają okazję się spotykać w swoim otoczeniu.

Dodano 02.02.2020