Zimowy okres nie jest najłaskawszy dla ptaków żyjących w Polsce. Część z nich już jesienią wylatuje w cieplejsze rejony, ale wiele gatunków zimuje u nas. Niedobór pokarmów, niskie temperatury, duża wilgotność czy pokryta śniegiem ziemia sprawiają, że ptaki zimowe często potrzebują naszej pomocy, aby przetrwać.
Dokarmianie ptaków zimowych powinno odbywać się stopniowo, tak aby ptaki miały czas na przystosowanie się i znalezienie miejsc z pokarmem. Rozpoczynając dokarmianie ptaków zaleca się podawanie mniejszych ilości pokarmu. Ptaki muszą dopiero odkryć i zapoznać się z nowym miejscem dokarmiania, więc początkowo karmnik może nie być zbyt często używany, a zbyt duże ilości karmy mogą się po prostu zepsuć.
W karmniku powinien znajdować się pokarm podstawowy. Najczęściej składa się on z mieszanki ziaren i zbóż – nasion słonecznika, pszenicy, dyni, orzechów czy nasion konopi. Od czasu do czasu można do karmnika dosypywać uzupełniające karmy – ziarna, orzechy, owoce. Przysmakiem dla wielu gatunków ptaków są ziarna zalane tłuszczem, tzw. kule tłuszczowe lub dzwonki.
Uczniowie klasy I wspólnie z rodzicami zadbali już o przygotowanie karmników, wyczyszczenie tych, które mają już od dłuższego czasu a także przygotowanie nowych. Pomysły przeróżne, wykonanie znakomite co widać na załączonych zdjęciach.
Super pierwszaczki!!!