Projekt „Zabawa w miasto – WIOSKA DYLA”

31 lipca br. w Runowie (gmina Potęgowo) na terenie Pałacu pod Bocianim Gniazdem realizowano projekt, w ramach którego na mapie powiatu słupskiego przez siedem dni pojawiła się nowa miejscowość o nazwie WIOSKA DYLA. Organizatorem projektu był Powiat Słupski, a partnerami projektu Gminy: Damnica, Główczyce, Kępice, Kobylnica, Potęgowo, Słupsk, Smołdzino, Ustka oraz Miasto Ustka.

Projekt był dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży. Naszą szkołę w projekcie reprezentowały uczennice byłej klasy siódmej Amelia Bartczak, Oliwia Krzemińska i Helena Rumińska. Powstały w wyniku ich zaangażowania film o treści i problematyce projektu przedstawia istotę całego przedsięwzięcia.

Link poniżej:

http://www.tv-slupsk.pl/wiadomosci/1065,wioska-dyla?p=91

Zapraszamy również na stronę powiatu słupskiego do obejrzenia zdjęć oraz krótkich filmików, zamieszczonych po lewej stronie pod nazwą Wioska Dyla, które przybliżą dzieje miasteczka.
Link poniżej:

https://www.powiat.slupsk.pl/794,1-dzien-1-tag

Projekt autorstwa zaprzyjaźnionej organizacji Kreisjugendring e.V. Mölln wzorowany był na niemieckiej zabawie w miasto o nazwie Tillhausen a odbył się w ramach długoletniej współpracy władz Powiatu Słupskiego oraz Herzgotum Lauenburg w Niemczech. Przez tydzień młodzież w wieku 11-14 lat mieszkała w wybudowanym miasteczku namiotowym, w którym życie toczyło się na wzór prawdziwego miasta dorosłych podzielonego na dwie części – sypialnianą i miejską z własną radą miasteczka i urzędem pracy. W ramach projektu 120 młodych uczestników wraz z opiekunami z powiatu słupskiego i powiatów partnerskich Herzogtum Lauenburg (w Niemczech) oraz cieszyńskiego mieszkała przez 7 dni w namiotowym miasteczku zwanym „Wioska Dyla”. Cztery godziny dziennie młodzież pracowała w miejscach pracy przydzielanych przez miasteczkowy urząd pracy i zarabiała tzw. „Słupki”, które były walutą miasteczka. Wybór zawodów – duży: czy to jako radny, dziennikarz w gazecie lub tv, jako artysta, rzemieślnik, pracownik banku czy poczty, za swoją pracę wszyscy mieszkańcy otrzymają to samo – wynagrodzenie.

Miejsce pracy w radzie miasteczka umożliwiło osiągnięcie najważniejszego celu projektu jakim jest „udział i współdecydowanie młodych ludzi o ich sprawach, tak jak w prawdziwym miasteczku”. Z wytypowanych przedstawicieli miasta wybrany został również burmistrz miasteczka.

Wypracowany przez mieszkańców namiotowego miasteczka zysk został wydany na produkowane w mieście towary i oferowane usługi. W ten sposób można było kupić produkty rzemieślników lub ciasto w kawiarni. Oprócz pracy każdego dnia młodzież miała czas na różne zajęcia czasu wolnego, np. wieczór polski, wieczór niemiecki, Mam Talent!, czy wybory burmistrza.

Pomysł na projekt „Zabawa w miasto” powstał w 1997 roku w partnerskim powiecie Herzogtum Lauenburg w Niemczech, gdzie z sukcesem przeprowadzany jest on co dwa lata. W powiecie słupskim ww. Zabawa odbyła się po raz drugi w ramach długoletniej współpracy między powiatami.

Dodano 05.10.2018