Święto Jabłka w OP 2 „MUSZELKI”

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące…
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

28 września przedszkolaki z grupy „MUSZELKI” obchodziły Światowy Dzień Jabłka. Jabłko to symbol polskiego rolnictwa. Jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych owoców w kraju i na świecie. Co czwarte jabłko w Europie pochodzi z właśnie z Polski. To dobra okazja do tego aby odpowiedzieć na klika pytań: czy wiemy dużo o tym uniwersalnym owocu? Jego historii, sposobie uprawy i pozytywnym wpływie na nasze zdrowie? W tym dniu przedszkolaki i panie ubrane były w barwy jabłkowe. Królowała czerwień, zieleń i kolor żółty.

Jabłko to symbol zdrowia i najbardziej znany polski owoc. W prosty sposób możemy wytłumaczyć dzieciom, że jabłka trzeba jeść, żeby ładnie wyglądać, żeby nasz brzuszek dobrze pracował, żeby mieć energię do zabawy, żeby być zdrowym. Jabłko jest jednym z pierwszych wprowadzanych produktów do diety małych dzieci a dokładniej jego przecier. Należy do owoców, które bardzo rzadko powodują objawy niepożądane. Powinniśmy jeść przynajmniej jedno jabłko dziennie. Dlaczego? Jest przynajmniej 10 powodów. Dorośli powinni wiedzieć że:

1-jabłka walczą z cholesterolem,

2-są eliksirem młodości,

3-uwielbia je nasze serce,

4-jabłka pomagają schudnąć usprawniając proces trawienia,

5-wspierają układ odpornościowy,

6-poprawiają urodę dzięki zawartości wielu minerałów, w tym potasu, żelaza, cynku, krzemu oraz witamin A,C,E i z grupy B.

7-nie wywołują alergii,

8-odżywiają mózg,

9-dbają o nasze zęby,

10-jabłka wybornie smakują!

Obchody Dnia Jabłka w przedszkolu rozpoczęliśmy od rozmów na temat jego wyglądu, kolorów, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian, dlaczego warto je jeść, pod jaką postacią i czy tylko ludzie lubią te owoce? Przedszkolaki dowiedziały się, że bardzo ważne jest to, żeby jabłka jeść ze skórką. Należy tylko pamiętać aby przed spożyciem dokładnie je umyć.

„Muszelki” wykonały jabłuszka na rolkach po papierze, malowały jabłka farbami. Dzieci oglądały jabłuszka, wąchały, smakowały. Mamy nadzieję, że taki „tematyczny dzień” w przedszkolu: zabawy, zajęcia, pogadanki zachęcą dzieci do sięgania po owoce i posłużą promocji zdrowego stylu życia.

Kolorowy DZIEŃ JABŁKOWY zaliczamy do bardzo udanych i zachęcamy wszystkich do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin.

Pamiętajmy:

„Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”

Dodano 29.09.2020