Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości

8 listopada społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym apelu z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przygotowanym przez uczniów z klasy VIa, chór szkolny oraz nauczycieli: panią Dorotę Spychał i Małgorzatę Rozwadowską. Mottem apelu był poetycki cytat ,,Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Wszyscy w skupieniu wysłuchali pieśni o tematyce patriotycznej wykonanych przez solistów i chór szkolny. Merytoryczną pamięć dla przeszłości połączono ze współczesnym wizerunkiem naszej ojczyzny i obecnym pojmowaniem patriotyzmu.

W drugiej części uroczystości odbył się test wiedzy historycznej przygotowany i przeprowadzony przez uczniów klasy VII. Quiz dotyczył m.in. symboli narodowych, legionów, Józefa Piłsudskiego, rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem. W szranki stanęły zespoły z klasy V, VIa, VIb i VIII. Pytania wymagały dobrej znajomości tematu. Odpowiedzi uczniów oceniało jury w składzie: pani Marzena Tworek, pani Anna Lucewicz i pani Alicja Glińska. Historyczne zmagania wygrał uczniowski duet – Hanna Cheda i Oskar Rzepecki z klasy VIa.

 

Dodano 12.11.2019