Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych, które obchodzimy w naszym kraju dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r., kiedy po 123 latach niewoli, odrodziło się państwo polskie.

9 listopada społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym apelu z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, przygotowanym przez uczniów z klas: IV i VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum, chór szkolny oraz nauczycieli: panią Dorotę Spychał i Małgorzatę Rozwadowską. Tego dnia obowiązywały stroje galowe oraz kotyliony, które dzieci miały przypięte podczas uroczystości. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.

Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji polskiego tańca narodowego – poloneza, w którego korowodzie ruszyli uczniowie klasy IV, Va i Vb. Tańczono przy polonezie Wojciecha Kilara, skomponowanym do ekranizacji „Pana Tadeusza” autorstwa Andrzeja Wajdy. Za przygotowanie poloneza odpowiadała nauczycielka wychowania fizycznego, pani Beata Sznigirewicz. Punktualnie o godz. 11.11 rozległy się tony Mazurka Dąbrowskiego; wspólnie odśpiewano Hymn Polski.

W drugiej części uroczystości odbył się test wiedzy historycznej przygotowany i przeprowadzony przez panią Annę Lucewicz. Quiz multimedialny dotyczył m.in. symboli narodowych, legionów, Józefa Piłsudskiego. W szranki stanęły zespoły ze starszych klas szkoły podstawowej i trzeciej gimnazjum. Pytania wymagały dobrej znajomości tematu.  Odpowiedzi uczniów oceniało jury w składzie: dyrektor szkoły Jacek Goreński, nauczycielka języka polskiego Wiesława Kuźmińska-Kuczun oraz nauczyciel historii Marzena Tworek. Historyczne zmagania wygrał zespół z klasy szóstej.

Dodano 12.11.2018