Warsztaty literackie z prozaikiem i dziennikarzem ze Słupska, Danielem Odiją

22 maja do klasy IVa zawitał znany prozaik i dziennikarz ze Słupska, Daniel Odija. Pan Odija przeprowadził dwugodzinne warsztaty dla uczniów w ramach Pomorskiej Wiosny Literackiej, która jest cyklem spotkań autorskich, kierowanych do dzieci, młodzieży, nauczycieli, bibliotekarzy i wychowawców Słupska i regionu. Od ponad dwudziestu lat wpisana do kanonu imprez kulturalnych odbywających się w naszym regionie, aktywnie promuje czytelnictwo i piękną, wartościową literaturę.

W ramach wydarzenia uczniowie m.in. zgłębili wiedzę na temat poetyki i literatury, wzięli udział w ćwiczeniach pisania haiku, czyli miniatur poetyckich, których początki sięgają daleko w przeszłość i związane są za Japonią. Zarówno ich forma, jak i treść podlegają precyzyjnie określonym i ściśle przestrzeganym regułom.

Właściwie skonstruowane haiku powinno składać się z trzech wersów, z których pierwszy jest pięcio-, drugi siedmio-, a trzeci znowu pięciosylabowy. W sumie jest więc haiku wierszem siedemnastozgłoskowym.

Tworzenie utworów z panem Odiją było doskonałym pretekstem do zabawy słowami i dostarczyło uczniom sporo satysfakcji. Po raz kolejny okazało sie, że poezja to nie tylko patos i niezrozumienie, ale doskonała zabawa i rozrywka.

Dodano 04.06.2018