Wycieczka edukacyjna do Ustki

24 maja uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Ustki.

Grupa najstarsza zwiedziła jednostkę pływającą Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Statek jest przeznaczony do prowadzenia działań związanych z poszukiwaniem i ratowaniem życia ludzkiego na Morzu Bałtyckim, w polskiej strefie odpowiedzialności. Jednostka ta operuje w każdych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych. Uczniowie dowiedzieli się, że zadaniem załogi jest zarówno udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, jak i prowadzenie długotrwałych działań poszukiwawczych, a także zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego.

Grupa najmłodsza wybrała się do Centrum Sportów Wodnych „Opty”. Uczniowie odbyli szkolenie z pierwszej pomocy oraz wykorzystania AED dla dzieci, a następnie przepłynęły się po kanale portowym łodzią szkoleniową z panem Dominikiem Schuttą, trenerem żeglarskim.

Trzecia grupa odwiedziła Bunkry Baterii Blüchera. Znajdujące się po zachodniej stronie Ustki bunkry są pamiątką po zbrojeniu strategicznego dla III Rzeszy w okresie przedwojennym usteckiego portu. Odrestaurowane i oddane do zwiedzania bunkry uczniowie zwiedzili wraz z przewodnikiem. Zwiedzanie starych poniemieckich fortyfikacji było dla dzieci atrakcyjną ciekawostką i doskonałą lekcją historii. Organizatorzy przeprowadzili również dla uczniów turniej łuczniczy.

Na zakończenie cała grupa odwiedziła Muzeum Minerałów. Wystawa prezentująca skamieniałości, minerały (w tym największy w Polsce kryształ górski) oraz prastare muszle z całego świata pobudziła wyobraźnię i była doskonałą lekcją przyrody dla chłonnych, młodych umysłów. Dodatkowo w muzeum znajduje się naturalnych rozmiarów odlew szkieletu dinozaura!! 😉

Dodano 27.05.2019