WYCIECZKA NA KASZUBY

W piątek 5 maja dzieci uczące się języka kaszubskiego wyjechały na wycieczkę krajoznawczą na Kaszuby.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie w Szymbarku. Szymbark jest to wieś położona w woj. pomorskim na terenie Kaszub. Poza ciekawymi i ważnymi informacjami o Kaszubach ich tradycji i zwyczajach przekazanymi przez Pana przewodnika, dzieci zobaczyły między innymi: dom Sybiraka, najdłuższą deskę świata, pomnik Gryfa Pomorskiego, bunkier Gryfa Pomorskiego, dwór Salino, kościółek Św. Rafała, największy fortepian, dom Kaszuba z Kanady, dom z Turcji. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji znajdującą się w Szymbarku jest „Dom do Góry Nogami”, gdzie dzieci na własnej skórze mogły odczuć efekty zawirowań błędnika. Kolejną atrakcją okazały się warsztaty samodzielnego wypieku chleba. Po warsztatach wszyscy udaliśmy się na przepyszny obiad do karczmy.

W drodze powrotnej na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka – wejście na Wieżycę. Wieżyca, to największy szczyt moreny czołowej na całym Niżu Środkowoeuropejskim w tej szerokości geograficznej /329m n.p.m./. Dzieci dzielnie weszły na trzydziestometrową wieżę widokową im. Jana Pawła II, która stała się największą atrakcją turystyczną Kaszub.

Z wieży rozpościera się wspaniały widok na Wzgórza Szymbarskie, „Kółko Raduńskie” i szlak turystyczny tzw. „Droga Kaszubska”. Po całym dniu zwiedzania, troszkę zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domów.

Dodano 07.05.2017