Wycieczka w ramach godzin języka kaszubskiego

14 listopada odbyła się wycieczka na Kaszuby. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie z klas I – IV w ramach godzin języka kaszubskiego. Pierwszym celem wyprawy było Chmielno, a konkretnie skansen „U Słodkiego”, gdzie gospodarz, pan Kazimierz przeniósł wszystkich do czasów dziadków i pradziadków. W jego zbiorach znajdują się dawne sprzęty gospodarstwa domowego, dawne maszyny rolnicze.

Można tu było zobaczyć dużą kolekcję harmonijek ustnych i instrumenty kaszubskie – diabelskie skrzypce, bazunę, burczybas.
Dzieci odwiedziły także zagrodę z alpakami – głaskały je i karmiły marchewką.
Drugim punktem naszej wycieczki był Kaszubski Mecz w Ergo Arenie – Trefl Gdańsk grał z Zaksą Kędzierzyn-Koźle.
„Gdańskim lwom” z trybun ERGO ARENY oprócz nas, kibicowali uczniowie z innych szkół. Było nas ponad 6 tysięcy. Ponadto, z racji na datę meczu trzy dni po Święcie Niepodległości, tuż przed pierwszym gwizdkiem spotkania odśpiewany został na kilka tysięcy gardeł Mazurek Dąbrowskiego, a towarzyszyła mu biało-czerwona kartoniada. Przerwy wypełniały animacje angażujące całą publiczność.
„Mecz Kaszubski” już od sześciu lat organizowany jest przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz kluby spod znaku Trefla. Od rozgrywek 2015/2016 raz w sezonie ERGO ARENA wypełnia się kilkoma tysiącami dzieci uczących się języka kaszubskiego, które do hali na granicy Gdańska i Sopotu przyjeżdżają w ramach finału konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby”.  Laureatką tego konkursu została uczennica naszej szkoły Gabriela Bloch.
Gratulujemy Gabrysi!
Zadowoleni, ale trochę zmęczeni bezpiecznie wróciliśmy do domu.

Dodano 19.11.2021