Wystawa powarsztatowa „Czysta twórczość – spotkania z kulturą słowińską”

W Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i jego filii w Czystej w czerwcu odbyły się warsztaty muzealne przeznaczone dla lokalnej młodzieży pn. „Czysta twórczość – spotkania z kulturą słowińską”.

W Klukach, uczniowie klas I-III naszej szkoły zdobyli wiedzę o kulturze dawnych mieszkańców regionu Słowińskiego, poznali historię ziem na których mieszkają. Spróbowali także swoich umiejętności przy dawnych rzemiosłach (np. dłubaniu końskich butów – klumpów) oraz charakterystycznych dla tych terenów prac (np. wydobywaniu torfu). Równolegle, w Ośrodku Edukacyjnym Karina w Czystej, lokalni rękodzielnicy dzielili się swoimi umiejętnościami – uczyli m.in. tkactwa oraz garncarstwa. Obecnie w szkole ma miejsce wystawa powarsztatowa wytworów wykonanych przez uczniów. Prezentacja glinianych naczyń oraz utkanych krajek potrwa do końca listopada.

Spotkania i warsztaty rękodzielnicze realizowane były w ramach projektu „Czysta twórczość (…) ”, przeznaczone były dla osób, które z uwagi na warunki społeczne, ekonomiczne i lokalizacyjne mogą mieć utrudniony dostęp do kultury; projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodano 04.11.2019