Co to jest niepodległość?

Na to pytanie próbowały odpowiedzieć dzieci występujące na apelu z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uczniowie z klas 4. i 7. przygotowani przez p. Dorotę Spychał wcielili się w role zwykłych ludzi – kolegów i koleżanek, przechodniów.

Mówili o tym, ile nasi przodkowie stracili, żyjąc pod zaborami. W symboliczny i sugestywny sposób pokazali, jak bardzo ograniczane były prawa obywatelskie Polaków mieszkających na terenach zaborów pruskiego, rosyjskiego i austriackiego.  

Scenkę uzupełniły piosenki w wykonaniu uczniów klas młodszych przygotowywanych przez wychowawczynie, p. Irenę Dudę, p. Anicetę Ostrowską, p. Małgorzatę Warfołomiejew, p. Jolantę Rogaczewską. Szczególnie zaś w serca widzów zapadła piosenka “Co to jest niepodległość?” wykonana przez Maję i Mateusza z klasy IIa.

Występ uczniów był przeplatany piosenkami patriotycznymi zespołu “Forteca” w rockowej aranżacji, materiałami multimedialnymi, w tym fragmentem filmu “Animowana historia Polski” wyprodukowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.

Po raz kolejny mogliśmy sobie przypomnieć, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Teraz cieszymy się  z tego, że żyjemy w niepodległym kraju, ale jednocześnie z wdzięcznością wspominamy tych, którzy nam ją wywalczyli. Dzięki nim możemy powiedzieć:

“Co to jest niepodległość? Teraz wiem już na pewno! (…) To polski dom, polska szkoła.”

Dodano 29.11.2023