W dniu 28 października odbyła się jednodniowa wycieczka szkolna na Zamek Krzyżacki do Malborka. W wycieczce tej wzięli udział uczniowie klas IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami i opiekunami.

Celem naszej wycieczki było zwiedzenie Zamku Krzyżackiego w Malborku.

Wycieczka rozpoczęła się o godzinie 7.30 zbiórką przed budynkiem ZSS w Objeździe. Po przybyciu wszystkich uczestników na miejsce spotkania pełni entuzjazmu i zapału wyruszyliśmy w długą podróż, przerywaną postojami. Do celu wycieczki dotarliśmy o godzinie 11.20, gdzie od razu naszym oczom ukazał się ogromny zamek położony nad malowniczym krajobrazem rzeki Nogat. Zamek ten to trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim.

Na miejscu przywitał nas pan przewodnik, który już podczas pierwszych chwil zwiedzania oznajmił nam, że zamek składa się z zamku niskiego, zamku średniego i zamku wysokiego. Jest to jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie. Do 1457 r. zamek w Malborku był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego, a miasto stolicą państwa zakonnego.

Następnie udaliśmy się na zamek średni, gdzie mieścił się pałac wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Największe wrażanie wywarł na nas ówczesny sposób ogrzewania komnat zamkowych i pomieszczenie zwane wielkim refektarzem, czyli pomieszczenie przeznaczone do przyjmowania ważnych gości i spożywania posiłków. Kolejnym etapem zwiedzania była najstarsza i najbardziej warowna część całego obiektu. To tu mieścił się klasztor, kościół NMP i skarbiec krzyżacki. Ostatnim punktem wycieczki było obejrzenie wystawy broni, którą używali średniowieczni wojowie. Następnie wszyscy ruszyli do sklepu z pamiątkami. Jedni kupowali tarcze, inni łuki, części stroju księżniczek – jednym słowem każdy znalazł sobie jakąś rzecz, która przypadła mu do gustu.

Na koniec zwiedzania cała grupa pożegnała pana przewodnika, który fantastycznie opowiedział nam o życiu na zamku. Cała grupa wsiadła do autokaru i wyruszyła w drogę powrotną do Objazdy.

Podczas drogi powrotnej, wszyscy pełni wrażeń i energii, zachowywali się bardzo wesoło. Podczas podróży okazało się, że czeka na dzieci niespodzianka przygotowana przez naszego kierowcę p. Łozińskiego, a był to piknik z własnoręcznie przygotowanymi i pysznymi hot – dogami.

dscf6013 dscf6015 dscf6019 dscf6023 dscf6032 dscf6038 dscf6041 dscf6042 dscf6048 dscf6051 dscf6052 dscf6054 dscf6056 dscf6059 dscf6072 dscf6077

Dodano 02.11.2016